شبکه انديشمندان قم

Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 52836
تاریخ انتشار : 15 خرداد 1393 0:1
تعداد بازدید : 2503

پاسخ به سؤالات اعتقادی

پاسخ به سؤالات اعتقادی

ازدواج فرزندان آدم و حوا ازدواج فرزندان آدم چگونه بوده است؟ آیا خواهر و برادر با هم ازدواج کرده اند؟ خیر، هرگز خواهر و برادر با هم ازدواج نکرده اند، اگر روایتی چنین نقل شده باشد یا از روی تقیه بوده چون عقیده عامه این است یا روایتش صحیح نیست. امام صادق علیه السلام فرمود: از رحمت خدا به دور باد کسی که بگوید خواهر و برادر با هم ازدواج کرده اند، بلکه صحیح این است که خداوند همان طور که آدم و حوا را بدون پدر و مادر آفرید، به همان شکل همسرانی برای فرزندان حضرت آدم آفرید و به این طریق نسل حضرت آدم ادامه یافت.

با سلام 
در این بخش به سؤالات اعتقادی شما عزیزان بر مبنای قرآن و روایات پاسخ داده می شود
اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم

 سؤال شما: 

آیا گفتن ذکر (اشهد ان علیا ولی الله) در اذان و اقامه لازم است؟ 

پاسخ ما: 

به اعتقاد ما متن اذان و اقامه به صورت کامل بر پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله  وحی شده است زیرا طبق صریح قرآن کریم می فرماید: «ما ینطق عن الهوی ان هو الا وحی یوحی» یعنی رسول خدا هر چه می گوید از جانب خداست. پس اذان هم که شعار اصلی اسلام است قطعا به صورت کامل از جانب خداست و کسی حق ندارد چیزی به آن اضافه یا کم کند. با توجه به تحقیقات صورت گرفته ذکر مبارک (اشهد ان علیا ولی الله) نیز جزء اذان و اقامه است ولی در اوایل اسلام بنا به مصالحی و به خاطر حفظ جان امیرمؤمنان علیه السلام و دفع حسادتهای عجیب، به صورت عمومی مطرح نشد و فقط خواصی همچون سلمان و ابوذر این ذکر را می گفتند تا جایی که گاهی برخی دیگر از اصحاب این ذکر را از زبان خواص می شنیدند و از رسول خدا سؤال می کردند که آیا این ذکر درست است؟ و حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله نیز تایید فرموده و می فرمودند: «ذکر خوبی شنیده اید. مگر در غدیر خم نشنیدید که من علی را وصی و ولیّ خود خواندم؟!»، بنابراین این ذکر جزء مهم ترین شعائر دین اسلام است و خدا بدون این حقیقت اسلام را امضا ننموده است و رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز مکرر فرمودند: هرجا گفتید «اشهد ان لا اله الّا الله و اشهد ان محمدا رسول الله» لازم است که پشت سرش بگویید «اشهد انّ علیا ولی الله».

خدا رحمت کند مرحوم آیت الله گلپایگانی «رحمه الله» شنید بعضی ها می خواهند ذکر «اشهد انّ علیا ولی الله» را از اذان حذف کنند خیلی ناراحت شد و منبر رفت و گفت: شنیده ام بعضی ها می خواهند ذکر «اشهد انّ علیا ولی الله» را از اذان حذف کنند، امیدوارم که این خبر دروغ باشد ولی اگر راست باشد بدانند که خون راه می افتد و اولین خونی هم که ریخته می شود خون من است! سؤال شما

امیرمؤمنان علیه السلام فرمودند: من خدا را قبل و بعد از هرچیز می بینم، این عبارت به چه معناست؟

پاسخ ما: حضرت فرمودند: ما رأیت شیئا الا و رأیت الله قبله و معه و بعده 
یعنی من هر چه دیدم، خدا را در خلقت و آفرینش همه جانبۀ او دیدم یعنی خدا به تمام عالم هستی احاطه علمی دارد و خدا همه جا هست،

 به عبارت دیگر یعنی تمام عالم وجود، آیت و نشانه و آفریدۀ خداست و همۀ آفرینش فریاد می کند که خدایی هست. 
این همه گلهای به این زیبایی، درختان، حیوانات، دریاها،آسمانها،چهره متفاوت انسانها، واین همه تنوع وگوناگونی آفرینش، همه و همه با ما حرف می زنند و می گویند ما خالق زیبا و توانا و دانا وحکیمی داریم که همه کارهایش روی حساب و کتاب است.

این کلام مولا علی صلوات الله علیه مثل همان کلام معروف حضرت است که فرمود: من خدایی را که نبینم عبادت نمی کنم، واضح است که این دیدن دیدن ظاهری نیست بلکه این همان شهود حقیقت است که با یقین کامل می گوید اشهدان لا اله الا الله، یعنی ایمان کامل به خدایی که تمام هستی، تسبیح او را می نماید و آیت و نشانه اوست. 

از اینجاست که حضرت سیدالشهدا صلوات الله علیه نیز می فرماید: عمیت عین لا تراک، یعنی کور است چشمی که تو را نبیند! مگر می شود این همه آفریده های به این زیبایی را ببینی و متوجه خالق زیبا آفرین نشوی؟ 
پس تمام عالم هستی، آفریده های خدا ونشانه های اوست و علم خدا هم به تمام هستی احاطه دارد.
 ازدواج فرزندان آدم و حوا

o       ازدواج فرزندان آدم چگونه بوده است؟ آیا خواهر و برادر با هم ازدواج کرده اند؟

خیر، هرگز خواهر و برادر با هم ازدواج نکرده اند، اگر روایتی چنین نقل شده باشد یا از روی تقیه بوده چون عقیده عامه این است یا روایتش صحیح نیست. امام صادق علیه السلام فرمود: از رحمت خدا به دور باد کسی که بگوید خواهر و برادر با هم ازدواج کرده اند، بلکه صحیح این است که خداوند همان طور که آدم و حوا را بدون پدر و مادر آفرید، به همان شکل همسرانی برای فرزندان حضرت آدم آفرید و به این طریق نسل حضرت آدم ادامه یافت.

در این زمینه روایاتی در کافی جلد 5 ص 569 و علل الشرایع ص 66 و بحار الانوار و کتب دیگرنقل شده است.

 


 

راه تقویت ایمان

o        به چه طریق می توان ایمان خود را تقویت نمود؟

به صورت اختصار باید گفت راههای اصلی تقویت ایمان سه چیز است:

اوّل: تفکّر در آیات و نشانه های الهی و بالا بردن معرفت و شناخت خود، انسان هر کسی را بیشتر بشناسد او را بیشتر باور می کند، پس رمز اصلی تقویت ایمان، تقویت معرفت است.

دوّم: تزکیه نفس، انسان اگر دل خود را از آلودگی ها و رذائل پاک کند قطعاً زمینه برای تقویت ایمان فراهم می شود، اهل بیت علیهم السلام به ما آموخته اند که ایمان دو حالت دارد یا مستقر است یا مستودع یعنی یا ثابت شده است و یا عاریه ای و موقّت است. ایمان موقّت ایمانی است که در دل آلوده جا دارد، در یک اتاقی که حیوانات وحشی و درنده رفت و آمد می کنند یک کبوتر، آرام و قرار ندارد و اگر لحظه ای بیاید فوراً فرار می کند، ایمان مثل همان کبوتر است و تا در دل ما وحوشی مثل حسادت و بخل و طمع و امثال آن باشد این کبوتر ایمان در دل ما مستقّر نمی شود.

باید تاریکی ها را برطرف کرد تا روشنایی در دل انسان راه پیدا کند،

هر که خواهد خانه اش روشن شود

پرده های خانه پائین آورد

کی کنار برّه آهو عاقلی

چون عقابی یا که شاهین آورد

بنابراین انسان هر چه دلش را پاک تر و صاف تر کند ایمانش هم قوی تر می شود.

سوم: سومین راه تقویت ایمان، دعا و توسّل و عبادت است، انسان هر چه دعا و توسّلاتش را به خاندان نور و معادن علم و یقین و ایمان بیشتر کند قطعاً ایمان خودش هم تقویت می شود. اهل بیت علیهم السلام چون مأمن و پناهگاه انسان ها هستند قطعاً به ما آرامش می دهند و ایمان ما را قوی می کنند.

 

 


 

 

نفرین عاشق!

o       با سلام، من دختری 19 ساله هستم، کسی عاشق من شد خواست با من ازدواج کند ولی من به هیچ عنوان علاقه ای به او نداشتم و او را نپذیرفتم و به او جواب رد دادم. حالا همیشه برای من پیام می فرستد که من نفرینت می کنم، آیا نفرین او برای من اثری دارد؟

با سلام، این نفرین ها به هیچ عنوان اثر ندارد و حتّی طبق روایات اگر کسی بی جهت دیگری را نفرین کند، نفرینش به خودش برمی گردد. هرگز از این سخنان ناراحت نباشید، زیرا شما در انتخاب همسر خود صاحب اختیار هستید و ازدواج به هیچ عنوان اجباری نیست.

 

 


 

 اقلیت های مذهبی در زمان ظهور

* آیا در زمان ظهور جمعیتی با عنوان اقلیت مذهبی وجود دارد؟

خیر، حضرت با دلیل و برهان و با استدلال علمی و معنوی و اعجاز الهی حقانیت خود را به جهانیان نشان می دهند، حضرت معدن علم و نور است، وقتی ثابت شد که او حجّت و خلیفه خداست همه به او ایمان می آورند. پس به طور طبیعی دیگر معنا ندارد که اقلیّت هایی به عنوان اقلیّت مذهبی باقی بمانند. زیرا مردم به رشد فکری و علمی می رسند و فرق بین خوب و خوبتر را به خوبی می فهمند و لذا اسلام که کاملترین و زیباترین دین است دین همه مردم خواهد بود همان طور که خدای عزیز هم در قرآن وعده فرموده است:  «لیظهره علی الدّین کلّه» یعنی خدا اراده کرده است که اسلام جهانی شود.

 

 


 

فشار قبر

سئوال شما: منظور از فشار قبر چیست؟ آیا به صورت طبیعی و بدنی است یا یک عذاب روحی است؟

پاسخ ما: کسی را که امروز خاک می کنند اگر فردا قبرش را بشکافند از نظر بدنی تغییری نکرده است، بنابراین فشار قبر یک فشار و عذاب روحی است که برای یک عدّۀ خاص صورت می گیرد و طبق روایات عمومی نیست.

به عنوان مثال کسی که همواره پدر و مادرش یا دیگران را اذّیت نموده ولو مسلمان هم باشد همیشه این اذّیت ها و عذاب ها، روحش را آزار می دهد، به خصوص وقتی می میرد چون فهمش شکوفا می شود و چشمش به حقایق باز می شود بیشتر عذاب می کشد،البته کیفیت عذاب ها را خدا در قرآنش بیان فرموده و اهل بیت علیهم السلام نیز توضیح داده اند،

و این که ما می گوئیم عذاب قبر روحی است ما ظاهر قضیه را می گوئیم، چون خدا قادر است روح را به بدن برگرداند و بدون این که بدن آسیبی ببیند روح و بدن را عذاب نماید، و این عذاب روحی که می گوئیم جواب سئوال شماست که از قبر پرسیدید والّا در جهنّم، طبق صریح آیات قرآن عذابها، هم روحی است و هم بدنی.

 


 

حافظ و شیخ رجبعلی خیاط 


سوال شما 

با سلام بنده مطلبی را در سایت ... دیدم ... نظر شما در مورد جناب شیخ رجبعلی خیاط و حافظ چیست؟ 

پاسخ ما 

با سلام مطالب را در سایتی که فرمودید دیدم، در پاسخ به سوال شما باید بگویم حافظ نسبت به شاعران دیگر  به صراط مستقیم نزدیک تر است و معمولا اشعارش بوی یار می دهد البته اشعار قابل نقد هم دارد ولی نه به آن  حدی که در آن سایت نوشته اند. 

ضمنا درمورد مرحوم شیخ رجبعلی خیاط نیز باید گفت برخی از مطالبی که از ایشان نقل می شود قابل نقد است مثلا از ایشان نقل می کنند که گفته است: من دلم برای خدا می سوزد چون مشتری اش کم است ولی امام حسین علیه السلام زیاد مشتری دارد! این حرف از هرکس باشد خیلی غلط است زیرا مشتری های امام حسین همه مشتری های خدا هستند و امام حسین علیه السلام  از خدا جدا نیست و به نقل شیعه و سنّی، رسول خدا صلی الله علیه و آله  فرموده اند: 

هرکس که امام حسین علیه السلام را دوست داشته باشد خدا را دوست دارد. 

به هر حال  در مجموع مرحوم شیخ رجبعلی از محبّین و دلدادگان اهل بیت علیهم السلام می باشد.


سوال شما: 

با سلام بر شما بزرگوار، سوالی ذهن مرا مشغول کرده بفرمایید وجود مبارک امام مجتبی علیه السلام با اینکه از ریشه نفاق در خانواده جعده  و از مکر معاویه آگاه بودند چرا با جعده ازدواج کردند؟ 

پاسخ ما: 

با سلام به طور کلی هرکسی دوست داشت به گونه ای خود را به خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله نزدیک کند، اهل بیت هم به جهت قلب مهربان و حسن خلقی که داشتند و حتی نسبت به دشمنان خود لطف داشتند معمولا این پیشنهادات را رد نمی کردند. علاوه بر آن گاهی مواقع اهل بیت علیهم السلام، تحت فشار برخی افراد ذی نفوذ واقع می شدند یا به خاطر حفظ وحدت و همدلی ظاهری و مصالح الهی تن به این ازدواج ها می دادند. ونیز لازم به ذکر است آن بزرگواران در زندگی دنیایی معمولا عادی و معمولی زندگی می کردند و علم غیب و آگاهی خود از آینده را در برنامه های زندگی خود دخالت نمی دادند. موفق باشید


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :