شبکه انديشمندان قم

Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 59935
تاریخ انتشار : 1 مهر 1393 21:23
تعداد بازدید : 2293

مصاحبه خبرگزاری شبستان با ابوالفضل سبزی پیرامون الگوپذیری از حضرت معصومه علیهاالسلام

مصاحبه خبرگزاری شبستان با ابوالفضل سبزی پیرامون الگوپذیری از حضرت معصومه علیهاالسلام

مصاحبه خبرگزاری شبستان با ابوالفضل سبزی پیرامون الگوپذیری از حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلامقسمتی از مصاحبه خبرگزاری شبستان با ابوالفضل سبزی 
پیرامون الگوپذیری از حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها


سرویس : قم زمان :   ۱۳۹۳/۶/۱۷ - ۱۱:۲۰ شناسه خبر : ۳۹۸۵۹۶
دختران و جامعه امروز//7 
بالا بردن سطح آگاهی و معرفت بهترین راهکار برای الگوگیری از اهل بیت(علیهم السلام)

خبرگزاری شبستان: پژوهشگر و محقق حوزه گفت: اگر معرفت خود را همچون محبت خود به اهل بیت زیاد کنیم و از ابتدا به فرزندان خود این شناخت را ارائه دهیم قطعا آنها اهل بیت(علیهم السلام)
 را الگوی عملی خود قرار می دهند.
 
حجت الاسلام ابوالفضل سبزی پژوهشگر و محقق حوزه، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، با اشاره به جایگاه ویژه حضرت معصومه (سلام الله علیها) عنوان کرد: این بانوی بزرگوار چنان مقام و منزلتی دارد که تأییدیه خود را از امامان معصوم (علیهم السلام)
گرفته است.
جایگاه حضرت معصومه (سلام الله علیها) در نزد اهل بیت و شیعیان

پژوهشگر مجمع جهانی شیعه شناسی اظهار داشت:افراد غیر معصوم ممکن است فردی را از روی سلیقه شخصی و یا مصالح اجتماعی تأیید کنند ولی اگر چند امام معصوم  فردی را تأیید کرده باشند، نشان دهنده جایگاه رفیع و مقام والای آن فرد است که حضرت معصومه علیهاالسلام دارای چنین ویژگی هایی است.
 
حجت الاسلام سبزی بیان کرد: حضرت موسی بن جعفر صلوات الله علیه فرزندان دیگری هم داشتند ولی جمله "فداها ابوها" را فقط برای حضرت معصومه علیهاالسلام ذکر کردند همان گونه که پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله  این عبارت را برای دخترشان حضرت زهرا (سلام الله علیها) ذکر کردند.
 
پژوهشگر مجمع جهانی شیعه شناسی اظهار داشت: حضرت معصومه (سلام الله علیها) در عمر کوتاهی که داشتند از احترام و مقام والایی برخوردار بودند و در طول سفر از مدینه به خراسان در هر کجا که منزل می کردند جمعی را هدایت کرده و متوجه مقام امامت و ولایت می کردند.
 
توسل به اهل بیت علیهم السلام وسیلۀ رشد روحی و واسطه وصل ما به آنان
 
وی با اشاره به روایات معصومین در رابطه با مقام شامخ این بانوی بزرگوار گفت: سه امام بزرگوار یعنی امام صادق، امام رضا،  و امام جواد علیهم السلام فرموده اند: هرکس قبر حضرت معصومه (س) را زیارت کند بهشت بر او واجب است و یا فرموده اند که آن حضرت برای شفاعت همه شیعیان کافی است که همه اینها شأن والای کریمه اهل بیت را نشان می دهد و این مدال ها را به هر کسی نمی دهند.
 
حجت الاسلام سبزی عنوان کرد: توسل به معنای حاجت گرفتن است و حضرت معصومه (سلام الله علیها) کریمه است و قطعا حاجات ما را می دهد اما معنای اصلی توسل یعنی آن حضرت، وسیلۀ رشد روحی و واسطۀ وصل ما باشد.
 
بهترین فرهنگ و آداب زندگی در قرآن و کتاب های روایی گنجانده شده است
 
وی با بیان این که ما معمولا به صورت احساسی عمل می کنیم تصریح کرد: اگر کسی بخواهد در علم و یا هنر خاصی شخصی را درجامعه الگو قرار دهد اشکال ندارد ولی اگر به صورت مطلق کسی را به عنوان الگوی خود معرفی کنیم درست نیست و این بی توجهی به الگوهایی است که خداوند برای ما معین کرده است.
 
ایشان خاطرنشان ساخت: امروزه مردم به ظاهر خود بیشتر توجه می کنند و توجه کمی به روح و معنویات و آن حقیقتی که خدا ما را به خاطر آن آفریده است داریم.
 
وی افزود: آمارهای عجیبی در مورد جراحی های زیبایی در ایران وجود دارد که در کشورهای غربی نیست ولی ما به دنبال عمل کردن و تغییر اخلاق و تفکر خود نیستیم.
 
حجت الاسلام سبزی با بیان این که بهترین و قوی ترین متون علمی مربوط به مسلمانان است ابراز داشت: بهترین فرهنگ و آداب زندگی در قرآن و کتاب های روایی گنجانده شده است و وقتی پژوهشگران غربی در متون علمی و فرهنگی ما تحقیق کردند خودشان به این حقیقت اقرار کردند.
 
بالا بردن سطح آگاهی و معرفت بهترین راهکار برای الگوگیری از اهل بیت علیهم السلام
 
ایشان اظهار داشت: امروز جوانان ما اهل بیت (علیهم السلام) را دوست دارند و به آنان اعتقاد دارند ولی به صورت عملی پشت سر آنان حرکت نمی کنند و به وظایف خود کم توجهی می کنند که این به دلیل عدم آگاهی است.
 
وی با بیان این که بهترین راهکار، بالا بردن سطح معرفت و آگاهی افراد نسبت به اهل بیت است تصریح کرد: اگر معرفت خود را همچون محبت خود به اهل بیت زیاد کنیم و از ابتدا به دختران خود این شناخت را ارائه دهیم قطعا حضرت معصومه (سلام الله علیها) را الگوی عملی خود قرار می دهند.
 
حجت الاسلام سبزی گفت: ممکن است مشاهده کنید که فردی در جامعه ظاهر مناسبی نداشته باشد ولی در حرم اهل بیت (علیهم السلام) احساس عاطفی از خود نشان می دهد که این خود نشانگر آن است که دل ها قطعا هدایت پذیر هستند و برای رسیدن به کمال آمادگی دارند.
 
پژوهشگر مجمع جهانی شیعه شناسی در پایان تصریح کرد: اگر همان طور که مسائل دنیوی و مادی در مدارس و دانشگاه های ما تدریس می شود مطالب معرفتی، اخلاقی و انسانی به صورت صحیح از مکتب اهل بیت آموزش داده شود بسیاری از مشکلات رفع می شود.
 
پایان پیام/


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :