شبکه انديشمندان قم

Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 64400
تاریخ انتشار : 18 آذر 1393 16:32
تعداد بازدید : 2796

مصاحبه خبرگزاری شبستان با ابوالفضل سبزی پیرامون دین گریزی

مصاحبه خبرگزاری شبستان با ابوالفضل سبزی پیرامون دین گریزی

مصاحبه خبرگزاری شبستان با ابوالفضل سبزی پیرامون دین گریزی و راهکارها
تربیت دینی و کودکان//8 
مردم به کوچکترین عمل روحانیت حساس هستند
 خبرگزاری شبستان: نویسنده بیش از هفتاد عنوان کتاب با بیان این که ارائه معیار صحیح برای دینداری کودکان ضروری است گفت: ما باید به نوجوانان بفهمانیم که ترازوی ما برای شناخت دین، عملکرد مسئولین و یا افراد به ظاهر دیندار نیست بلکه معیار حقیقی قرآن و عملکرد اهل بیت (علیهم السلام) است.  

حجت الاسلام و المسلمین ابوالفضل سبزی نویسنده و پژوهشگر دینی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم در رابطه با واژه دین گریزی عنوان کرد: گریز به معنای فرار است و ترسی است که انسان از مسئله ای دارد، جوانان در جامعه ما دین گریز نیستند بلکه در دین خود سست شده اند.

 

بحث کم توجهی در دین در تمام دنیا مطرح است

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی اظهار داشت: از آنجا که دین راه و روش زیبای زندگی است بنابراین دین گریزی در بین جوانان معنا پیدا نمی کند بلکه کم توجهی و غفلت در دین باعث شده است که جوانان در دین خود سست شوند.

 

نویسنده و پژوهشگر دینی تصریح کرد: بحث سستی و کم توجهی در دین تنها مخصوص زمان و عصر ما و جامعه و دین ما نیست بلکه در ادیان دیگر و جوانان و زمان های دیگر هم بوده است و امروزه این بحث در تمام دنیا مطرح است.

 

وی خاطرنشان ساخت: در غرب به خاطر بی محتوایی و انحرافی که در ادیان پیش آمده است، تحریف و همچنین تغییر هر ساله کتاب های دینی مشهود است به طوری که کتاب انجیل پنج سال گذشته با امسال متفاوت است که همین عامل باعث دین گریزی افراد در غرب شده است.

 

جهل به دین در سست شدن و بی توجهی جوانان به دین تأثیر دارد

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی با اشاره به این که جهل به دین و عدم شناخت آن از جمله عواملی است که در سست شدن و بی توجهی جوانان به دین تأثیر دارد بیان داشت: در روایات آمده است که مردم، دشمن چیزی هستند که نشناسند و اگر آن را به خوبی بشناسند دشمنی نمی کنند.

 

وی با بیان این که دین مجموعه ای از خوبی ها و زیبایی هاست عنوان کرد: اگر فردی کوچکترین تحقیقی در متون دینی اسلام و تشیع کند متوجه می شود که اسلام شامل گنجینه های علمی، معنوی و معرفتی است و معارف انسان ساز در دین اسلام است.

 

نویسنده کتاب «آداب زندگی» اذعان داشت: در روایتی از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) آمده است که اسلام در آغاز غریب بود و در آخرالزمان نیز دوباره غریب می شود، یعنی مردم دین را نمی شناسند و اگر به دین توجه کنند به سوی آن می روند.

 

مردم به کوچکترین عمل روحانیت حساس هستند

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی اظهار داشت: یکی دیگر از عواملی که باعث کم توجهی در دین شده است عملکردهای غلط و همراه با دروغ و نفاق برخی از صاحب منصبان است که در هر زمان وجود داشته و دارد، صاحب منصبانی که در جایگاه دین نشسته اند و خلاف جهت دین حرکت می کنند.

 

نویسنده و پژوهشگر دینی تصریح کرد: برخی افراد جلوه دین را در این مسئولین می بینند و از دین زده می شوند در صورتی که باید این دید اصلاح شود.

 

وی بیان داشت: امام خمینی (ره) به افراد توصیه می کردند که ابتدا تزکیه نفس کنند و سپس وارد کارهای حکومتی و اجتماعی شوند، کسانی که در حکومت اسلامی در جایگاهی قرار می گیرند به خصوص روحانیون بسیار باید مراقب باشد، مردم به کوچکترین عمل روحانیت از جمله ظاهر، عمل و سخنان آنان حساس هستند.

 

تربیت صحیح کودکان را باید قبل از بچه دار شدن آموخت

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی تصریح کرد: عملکرد افراطی برخی از خانواده های به ظاهر متدین در تربیت فرزندان باعث شده است که به دینداری کودکان آسیب وارد شود، خانواده هایی که دین را به درستی نفهمیدند و کج فهمی های خود را به کودکان القا کردند و باعث شدند که کودکان از دین زده شوند.

 

نویسنده و پژوهشگر دینی ادامه داد: آنان که دین را با عینک خودشان می بینند چون دین خودشان را به کودکان القا می کنند کودکان از دین زده می شوند، افراد دیندار باید دین را در حرف و عمل به درستی به نمایش بگذارند تا کودکان به دین علاقمند شوند.

 

وی با بیان این که تربیت صحیح کودکان را باید قبل از بچه دار شدن آموخت گفت: خداوند دوست دارد در جایی که سخت گرفته است انسان سخت بگیرد و در جایی که راحت گرفته است انسان راحت برخورد کند.

 

تهاجم فرهنگی از جمله عوامل کم توجهی افراد به دین است

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی بیان داشت: برخورد برخی دیندارها و مسجدی ها با کودکان و نوجوانان می تواند بر دینداری افراد جامعه تأثیر بگذارد؛ اگر کودکی به واسطه فردی از مسجد زده شود و به انحراف کشیده شود، آن فرد در انحراف کودک شریک است.

 

وی با اشاره به این که دشمنی دشمنان اسلام و تهاجم فرهنگی از جمله عوامل کم توجهی افراد به دین است تصریح کرد: امروزه حدود 150 شبکه ماهواره ای فارسی فعالیت می کنند که برخی از این شبکه ها توسط اسرائیل اداره و کنترل می شود.

 

نویسنده کتاب «آداب زندگی» خاطرنشان ساخت: رابرت مورداک اسرائیلی رئیس شبکه ماهواره ای فارسی وان است، آیا به این فکر کرده ایم که یک اسرائیلی چقدر ما را دوست دارد که وقت فراغت ما و خانواده ما را با فیلم های پرهزینه و سنگین پر می کند؟.

 

این پژوهشگر دینی ابراز کرد: رابرت مورداک اقرار کرده است «نیازی به جنگ نظامی با ایران نیست، من در عرض چند سال می توانم به صورت جنگ نرم، افکار مردم یران را به طور کلی عوض کنم».

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی عنوان کرد: جنگ نرم باعث می شود که حیاء، غیرت، قبح گناه و همچنین کانون گرم خانواده از جامعه گرفته شود و زمانی که فرد تمام گنجینه های دین انسانی و اسلامی خود را از دست داد هیچ چیز برای وی باقی نمی ماند.

 

وی با بیان این که بی توجهی خانواده ها به دین و مسائل دینی یکی از عوامل سست شدن کودکان در دین است افزود: خانواده هایی که به همراه کودکان خود پای فیلم های ماهواره ای می نشینند کاملا به این مسائل بی توجه هستند، گویا خودشان مرگ موش در غذای کودکشان ریخته و خواهان مسموم کردن روح فرزندان خویش هستند و فکر نمی کنند چه خیانتی به آنها و خودشان می کنند.

 

نویسنده کتاب «وارونه ها و خرافات در آخرالزمان» عنوان کرد: خرافات و انحرافاتی که جزء دین نیست ولی به نام دین به دین بسته شده است، باعث آسیب رساندن به دینداری جوانان شده است که در این رابطه سه کتاب توسط اینجانب در زمینه خرافات رایج بین مردم تألیف کرده ام.

 

شناخت صحیح دین، بهترین راهکار در توجه افراد به دین

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی تصریح کرد: تمام عواملی که باعث سست شدن و بی توجهی کودکان و نوجوانان در دینداری می شود اگر ضد آنها را پیدا کنیم خود راهکار نجات از این مصیبت است.

 

وی بهترین راهکار در توجه کودکان و نوجوانان به دین را شناخت صحیح دین و اهمیت دادن به این شناخت معرفی کرد و گفت: ما دین اسلام را نه خودمان به درستی شناخته ایم و نه به بچه های خود به درستی شناسانده ایم.

 

 

این پژوهشگر دینی عنوان کرد: اگر از یک کودک 5 تا 6 ساله بپرسند که فلان فوتبالیست غربی کیست؟! تمام بیوگرافی او را می گوید، اما اگر بپرسند که یک دقیقه در رابطه با امام هادی یا ائمه دیگر (علیهم السلام) صحبت کند اطلاع کافی ندارد و حتی گاهی ممکن است که اولیا هم اطلاعی نداشته باشند.

 

نویسنده کتاب «آداب زندگی» اظهار داشت: ما چقدر برای شناخت ائمه اطهار (علیهم السلام) که معلمین آفرینش هستند وقت گذاشته ایم و یا هزینه کرده ایم؟.

 

ارائه معیار صحیح برای دینداری کودکان لازم و ضروری است

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی تصریح کرد: دینداری ما و کودکان ما پوست گردویی است یعنی چون گفته اند و گفته ایم مسلمانیم؛ مغز دین، علم و حکمت است و نور دین معارف اهل بیت (علیهم السلام) است که اگر اینها نباشد پوست گردویی بیشتر نیست.

 

این پژوهشگر دینی بیان داشت: اگر مغز دین و نور دین نباشد انسان سست خواهد بود و و با شبهه ای کوچک دگرگون می شود، مانند ظهور شخصی همچون احمد حسن که ادعای سید یمانی کرده است و مثل روز روشن است که ربطی به حضرت و راه امام زمان (عج) ندارد ولی چون جوان ما در مورد امام عصر و ظهور مطالعه ای ندارد، خیلی سریع گول می خورد.

 

وی با بیان این که ارائه معیار صحیح برای دینداری کودکان لازم و ضروری است گفت: برای کشیدن هر چیزی ترازویی لازم است و ما باید به کودکان بفمانیم که ترازوی ما برای شناخت دین، عملکرد مسئولین و اطرفیانی که به ظاهر خود را دیندار می خوانند نیست، بلکه میزان و معیار حقیقی برای شناخت دین، فقط قرآن و عملکرد اهل بیت (علیهم السلام) است.

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی افزود: اگر از یک روحانی اشتباهی را دیدیم باید اصل دین را پیدا کنیم و کسانی که به عنوان حجت دین خداوند هستند را چراغ راه خود قرار دهیم تا در دست انداز ها به زمین نخوریم و راه را گم نکنیم.

 

امامان خود را به درستی بشناسیم

 

وی تصریح کرد: نهرو که بعد از گاندی در هند حاکم شد با این که بر خلاف گاندی اعتقادی به خداوند نداشت، ولی سخنان ایشان در مدارس هند چاپ شد که گفته بود «در تمام طول تاریخ تنها یک حاکم عادل روی کار آمده است و آن هم امام علی (علیه السلام) بود که در کارهای شخصی خود چراغ بیت المال را خاموش می کرد».

 

نویسنده و پژوهشگر دینی بیان داشت: شخصی به نام مغیره خدمت امام علی (علیه السلام) رسید و گفت اگر شما به حکومت رسیدید معاویه را حذف نکنید، چون حذف معاویه برای شما درددسر می شود بگذارید ابتدا حکومت شما محکم شود.

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی افزود: حضرت در پاسخ گفت: »ای مغیره! اگر در دورترین نقطه جهان یک پلی باشد و روی آن پل، یک سوراخ و دست اندازی باشد و گله گوسفندی از آنجا رد شود و پای یک گوسفند خراش ببیند، روز قیامت خداوند از من به عنوان حاکم مسلمین بازخواست می کند حال می گویی من معاویه را کنار نگذارم و بی تفاوت باشم».

 

این پژوهشگر دینی در ادامه گفت: حضرت علی (علیه السلام) در حدیثی می فرماید: «اگر تمام دنیا رو به من پیشنهاد دهید و در قبال آن بخواهید که دانه گندمی را از دهان یک مورچه بگیرم و آن را آزار دهم، قسم به خدا که این کار را نخواهم کرد».

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی تصریح کرد: اگر مردم این گونه امام خود را بشناسند و این طور از امامان معصوم (علیهم السلام) و رفتارهای زیبای آنان آگاه شوند و زیبایی های رفتار و کلام آنان را درک کنند قطعا دیگر چیزی نمی تواند بین آنها و دین جدایی اندازد.

 

پایان پیام/

       

نظرات


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :