شبکه انديشمندان قم

Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 72445
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1394 21:17
تعداد بازدید : 2961

فرزندان آدم و حوا چگونه ازدواج کردند و نسل آن ها چگونه ادامه یافته است؟

ازدواج فرزندان آدم و حوا و ادامه نسل آن ها

فرزندان آدم و حوا چگونه ازدواج کردند و نسل آن ها چگونه ادامه یافته است؟ آیا خواهر و برادر با هم ازدواج کرده اند؟فرزندان آدم و حوا چگونه ازدواج کردند و نسل آن ها چگونه ادامه یافته است؟ 

آیا خواهر و برادر با هم ازدواج کرده اند؟
این سوال یکی از سوالاتی است که خیلی مطرح می شود و از ما هم زیاد می پرسند. 
من جواب این سوال را در کتاب فرار از خرافات و نیز در پرسش و پاسخ ها داده ام اما به جهت این که مکرر این سوال مطرح می شود به صورت جداگانه در سایت جوابش را می گذارم تا در معرض دید عموم عزیزان باشد.

در این زمینه روایات متعددی نقل شده است و ما سعی کردیم تمام روایات مربوطه را بررسی کنیم. پس از تحقیقات به عمل آمده نتیجه استنباطی این شد که هرگز خواهر و برادر با هم ازدواج نکرده اند، اگر روایتی چنین نقل شده باشد یا از روی تقیه بوده چون عقیده عامه این است یا روایتش صحیح نیست. امام صادق علیه السلام فرمود: از رحمت خدا به دور باد کسی که بگوید خواهر و برادر با هم ازدواج کرده اند، بلکه صحیح این است که خداوند همان طور که آدم و حوا را بدون پدر و مادر آفرید، به همان شکل همسرانی برای فرزندان حضرت آدم آفرید و به این طریق نسل حضرت آدم ادامه یافت.

در این زمینه روایاتی در کافی جلد 5 ص 569 و علل الشرایع ص 66 و بحار الانوار و کتب دیگرنقل شده است. علاوه بر آن ازدواج خواهر و برادر امری ناپسند است که با فطرت انسان سازگاری ندارد البته بعضی امور مثل ازدواج یک مرد همزمان با دو خواهر قبل از اسلام بوده و پس از اسلام ممنوع شده است ولی ازدواج خواهر و برادر هیچ گاه جایز نبوده است. 

همچنین ما می دانیم که بدن مطهر چهارده معصوم علیهم السلام نیز از نظر ملکی از نسل آدم و حوا می باشد و چهارده معصوم علیهم السلام شجره پاک و صالحی داشته اند و ما در زیارتنامه آن بزرگواران می خوانیم: کنتم نورا فی الاصلاب الشامخه و الارحام المطهره لم تنجسک الجاهلیه بانجاسها...پس شجره اهل بیت هرگز آلوده به کارهای جاهلانه نشده و معنا ندارد که در زمانی اجدادی داشته باشند که خواهر و برادر با هم ازدواج کرده باشند.

بعضی ها می گویند که فرزندان آدم با انسانهای باقیمانده از نسل های پیشین ازدواج کرده اند که چنین چیزی ثابت نیست و هنگام نزول آدم در زمین بنی بشری باقی نمانده بود و همه آنها نابود شده بودند که بحثش مفصل است.

بعضی ها قائل به این شد ه اند که فرزندان آدم با فرشته ها یا اجنه ازدواج کرده اند که البته در روایات هم مطرح است اما اصل این است که وجود انسان و کیفیت زندگی او با فرشته ها و جنیان متمایز است . واگر ما روایات این چنینی را بپذیریم باید بگوییم که شاید امام علیه السلام خواسته اند با توجه به درک سوال کننده به او پاسخی بدهند. و الا در روایات دیگر غیر این را فرموده اند. 

به هر حال نتیجه ای که هم عقلی است و هم با برخی نقل ها سازگار است و هم با فطرت ما جور در می آید و هیچ مفسده ای هم ندارد همین است که بگوییم خداوند همان طور که آدم و حوا را بدون پدر و مادر آفرید، به همان شکل همسرانی برای فرزندان حضرت آدم آفرید و به این طریق نسل حضرت آدم ادامه یافت. زیرا دست خدا برای خلق باز بوده و این کار برای خدا با خلقت خود آدم و حوا هیچ تفاوتی نداشته و بسیار آسان بوده است همان طور که خدای عزیز در قرآن در موارد دیگر نیز می فرماید: قال ربک هو علی هین و قد خلقتک من قبل و لم تک شیئا  (سوره مریم آیه 9) یعنی خدایت می گوید: این کار برای من خیلی آسان است همانگونه که تو را نیز در گذشته خلق کرده ام و تو اصلا وجود نداشتی.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :