شبکه انديشمندان قم

Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 95321
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1394 21:44
تعداد بازدید : 2721

متن مصاحبه خبرگزاری شبستان با ابوالفضل سبزی پیرامون انقلاب اسلامی و ظهور امام زمان علیه السلام

انقلاب و ظهور امام زمان روحی فداه

شرایط کاملا مساعد برای زمینه سازی ظهور است/متأسفانه یک شبکه مهدویت نداریم! خبرگزاری شبستان:نویسنده و پژوهشگر دینی حجت الاسلام سبزی با بیان اینکه باید ثمره زحمت تمام اولیای الهی در این دوران بهره برداری شود، گفت: قبل از انقلاب اسلامی، شرایط برای تلاش در جهت زمینه سازی ظهور امام عصر(عج) کاملا فراهم نبود، اما امروز شرایط کاملا مساعد است.
به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، انقلاب اسلامی است یکی از حوادث و وقایع عصر ماست که از اهمیت خاصی برخوردار است، به طوری که حکومت و جمهوری اسلامی به واسطه انقلاب اسلامی در ایران شکل گرفت.

 

 امام خمینی (ره) همواره در سخنان خویش، انقلاب اسلامی را زمینه ساز ظهور حضرت ولی عصر (عج) معرفی می کردند؛ امام خمینی (ره) در سخنان خود فرمودند: «مسئولان ما باید بدانند که انقلاب ما محدود به ایران نیست. انقلاب مردم ایران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام است به پرچمداری حضرت حجت ارواحنا فداه»؛ همچنین آن حضرت فرمودند: «تمام دستگاه هایی که الان در کشور ما بکارگرفته شده اند، باید توجه به این معنا داشته باشند که خودشان را مهیا کنند برای ملاقات حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه» (صحیفه نور امام، جلد 12، صفحه 483 و 482).

 

اما ما برای زمینه سازی ظهور حضرت ولی عصر (عج) چقدر تلاش کرده است؟ ما از ظرفیت انقلاب اسلامی و حکومت اسلامی حاکم بر ایران برای ظهور امام زمان (عج) چقدر استفاده کردیم؟ ممکن است که این سوال در ذهن برخی افراد از جمله جوانان پیش آید که ما برای زمینه سازی ظهور حضرت ولی عصر (عج) چه باید بکنیم؟

 

در این رابطه خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، گفتگویی با حجت الاسلام و المسلمین ابوالفضل سبزی، نویسنده و پژوهشگر مذهبی داشته است که در ادامه می خوانید:

 

در پیروزی انقلاب اسلامی، مردم در مسیر یک خواسته حرکت کردند

 

حجت الاسلام سبزی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی در عصر حاضر، عنوان کرد: ما باید از انقلاب اسلامی ایران درس بگیریم، زیرا برای ما عملا ثابت شد که اگر مردم بخواهند، می توانند وضعیت خود را تغییر دهند؛ همان طور که خداوند در قرآن کریم به این نکته اشاره می کند که تا شما خودتان نخواهید که وضعیت خود را تغییر دهید، خدا هم برای شما کاری نمی کند، تقدیر ما در دست خداست، اما ما باید خودمان سرنوشت خود را تغییر دهیم  و برنامه ریزی کنیم.

 

وی افزود: در روایات آمده است که «العبد یدبر و الله یقدر، بنده تدبیر می کند و خداوند تقدیر می کند»، این بدان معناست که انسان برنامه ریزی می کند و خداوند نیز طبق برنامه ریزی برای او تقدیر می نویسد، انقلاب اسلامی نیز شاهد عینی این روایت است و ما در انقلاب اسلامی ایران به خوبی این مسأله را دیدیم.

 

نویسنده و پژوهشگر دینی تصریح کرد: آنچه در انقلاب اسلامی باعث موفقیت شد و تلاش ما ثمر داد، این بود که دل های مردم متحد شد و همه یک چیز خواستند و در مسیر خواسته خود حرکت کردند.

 

دوران ما نیز یکی از مصادیق سخنان اهل بیت (ع) است

 

حجت الاسلام سبزی یادآور شد: در تفسیر آیاتی از قرآن کریم، همچون آیه 54 سوره مائده، آیه 3 سوره مومن و آیه 38 سوره محمد (ص) در کتاب «تفسیر مجمع البیان» آمده است که روایت است که وجود پیامبر گرامی اسلام دست بر شانه سلمان فارسی گذاشتند و فرمودند: «منظور ازکسانی که در آینده خواهند آمد، مردانی از تبار سلمان هستند که اگر دین و یا علم در ثریا هم باشد، مردانی از سرزمین فارس به آن دست می یابند».

 

وی افزود: در جلد پنجم کتاب بحارالأنوار در صفحه 216 آمده است که امام صادق (ع) در تفسیر آیه 5 سوره اسراء که خداوند، بندگانی را به عنوان افرادی باصلابت یاد می کند که به سرکوبی دشمنان اسلام برمی خیزند، سه بار فرمودند: «به خدا قسم که آنان اهل قم هستند».

 

این پژوهشگر دینی ادامه داد: در جلد 51 کتاب بحارالأنوار، صفحه 87 آمده است که پیامبر گرامی اسلام (ص) در حدیثی فرمودند: »مردمانی از مشرق به پای می خیزند و زمینه را برای حضرت مهدی (عج) فراهم می کنند»؛ این حدیث توسط برخی از علمای اهل سنت نیز نقل شده است.

 

حجت الاسلام سبزی اضافه کرد: همچنین امام باقر (ع) می فرماید: «گویا می بینم که مردمانی از مشرق به پا خواستند و حق را مطالبه می کنند... تا قیام را تمام کنند و این قم، آن قیام را جز به صاحب شما نمی دهند و کشته های آنها شهیدند»؛ سپس فرمودند: «اگر من آن روزگار را درک کنم، جان خود را برای صاحب این امر نگه می دارم».

 

وی تصریح کرد: ما دنبال تطبیق روایات با زمان خود نیستیم، اما می توان گفت که دوران ما نیز یکی از مصادیق سخنان اهل بیت (ع) است؛ اگر ما باور کنیم که زمان ما همان زمانی است که تمام انبیاء و اولیاء الهی، آرزوی دیدار آن را داشتند تا به وجود مقدس حضرت ولی عصر خدمت کنند، دیگر آن طور آرامی نمی نشینیم.

 

ثمره زحمت تمام انبیاء و اولیاء باید در عصر غیبت بهره برداری شود/عوامل پیروزی انقلاب اسلامی چه بود؟

 

نویسنده کتاب «فرهنگ اعتقادات شیعه» تأکید کرد: امروز زمان حساسی است، ثمره زحمت تمام انبیاء و اولیاء در این زمان باید بهره برداری شود، یعنی زمان عصرغیبت که ما در این زمان نفس می کشیم و زندگی می کنیم.

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی گفت: در جریان انقلاب اسلامی، اگر بخواهیم الگوبرداری کنیم، یکی از مهم ترین مسائلی که مردم را پیروز کرد، رهبر واحد بود، به طوری که مردم سلیقه ها و افکار شخصی خود را کنار گذاشتند و همه زیر چتر هدایت های رهبری واحد به سمت هدف خود حرکت کردند و این مهم ترین رمز موفقیت است.

 

وی با بیان این که اتحاد، رمز موفقیت هر جامعه ای است، افزود: وحدت و اتحاد قلبی مردم دومین عامل پیروزی انقلاب اسلامی بود، به طوری که مقام معظم رهبری (مدظله) از آن به عنوان وحدت کلمه یاد می کردند؛ سومین عامل پیروزی انقلاب اسلامی نیز خواستن بود، یعنی همه خواهان تحول  بودند و همه از جور و ستم خسته شده و رهبری راهبری را خواستار شدند.

 

نویسنده بیش از هفتاد جلد کتاب تأکید کرد: خواستن یکی از عوامل مهم پیروزی انقلاب است، مردم هم قلبا می خواستند و هم خواسته را به زبان جاری می کردند و در درگاه خداوند نیز برای رسیدن به هدف دعا می کردند.

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی ادامه داد: عامل چهارم پیروزی انقلاب اسلامی، حرکت در مسیر خواسته هاست؛ این طور نیست که اگر ما چیزی را می خواهیم، با دعا کردن کار درست شود، بلکه اگر کسی آرزویی می کند، باید در مسیر آرزویش حرکت کند؛ برای ظهور هم باید کار کرد، یعنی همان طور که مردم برای انقلاب کار کردند، برای انقلاب زندان رفتند، شکنجه دیدند، هجرت کردند وتحقیر شدند، اما ایستادند و ایستادند تا به هدف رسیدند.

 

انتظار ظهور، عمل است و فقط اندیشه نیست

 

نویسنده و پژوهشگر دینی عنوان کرد: امام خمینی (ره) پیرامون وظیفه منتظران به ویژه به طلاب می فرمود: «حفظ اسلام از نماز واجب تر است؛ نگویید بگذار تا امام زمان (عج) بیاید، آیا نماز را هیچ گاه وا می گذارید تا زمانی که امام زمانی بیاید و نماز بخوانید، در سایه احکام اسلام مطالعه کنید، حقایق را نشر دهید، جزوه بنویسید، ما تکلیف داریم؛ این طور نیست که حالا که منتظر امام زمان (عج) هستیم، در خانه بنشینیم و تسبیح دست بگیریم و بگوییم اللهم عجل لولیک الفرج، بلکه در کنار آن باید کار کرد و با کار شما باید تعجیل شود و شما باید زمینه را برای آمدن آن حضرت فراهم کنید» (صحیفه امام، ج 18، صفحه 269).

 

وی بیان کرد: به عقیده امام خمینی (ره) انتظار، قعود نیست؛ بلکه قیام است که خداوند می فرماید: «فضل الله المجاهدین اجرا عظیما»؛ البته قیام نه به معنای جنگ و آشوب، بلکه به معنای حرکت در مسیر حق است، همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند: «این که ما منتظر طلوع خورشید هستیم، معنای آن این نیست که تا آن زمان در تاریکی بنشینیم، بلکه باید به سمت نور حرکت کنیم».

 

نویسنده کتاب «اکسیژن» یادآور شد: در روایات نیز این حقیقت به وضوع تصریح شده است، آنجا که فرمودند: «افضل الأعمال انتظار الفرج؛ بزرگترین اعمال انتظار فرج است»؛ نفرمودند که بزرگترین آرزوها و یا نیات بلکه فرمودند که بهترین عمل ها انتظار فرج است، یعنی انتظار، عمل است و فقط اندیشه نیست.

 

منتظر امام زمان (عج) اهل خمودگی، عزلت، گوشه نشینی، انزوا و تنبلی نیست

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی اظهار داشت: منتظر امام زمان (عج) اهل خمودگی، عزلت، گوشه نشینی، انزوا و تنبلی نیست، بلکه اهل حرکت، تکاپو و تلاش است و حتی دیگران را نیز به حرکت وا می دارد، انسان منتظر همواره بانشاط، باروحیه و امیدوار است و در هر جمعی طراوت، شادابی و روحیه می بخشد.

 

وی تصریح کرد: منتظر ظهور مصلح خود صالح است و دیگران را امر به معروف و نهی از منکر می کند و از کنار مسائل روز با بی توجهی و بی اهمیتی عبور نمی کند و برای ایمان آوردن مردم و هدایت آنان حریص بوده و حرص می خورد.

 

پژوهشگر مباحث مهدویت اضافه کرد: منتظر امام زمان (عج)، اهل درد است و بی خیال نیست؛ منتظر امام عصر (عج)، اهل کار است و بیکار نیست؛ منتظر امام زمان (عج)، اهل مهر و عاطفه است و بی مهر نیست؛ منتظر حضرت ولی عصر (عج)، اهل نماز است و بی نماز نیست؛ منتظر امام زمان (عج)، اهل ولایت است و بی ولایت نیست، منتظر حضرت مهدی (عج)، اهل درایت است و در جهالت نیست؛ منتظر امام زمان (عج)، باطهارت است و در خباثت نیست، منتظر حضرت ولی عصر (عج)، اهل فعالیت و خدمت است و دارای قلب سلیم و سلامت است.

 

امروز بهترین فرصت برای تلاش در جهت رسیدن به حکومت جهانی است

 

حجت الاسلام و المسلمین یادآور شد: همان گونه که می دانید، در مسأله ظهور باید تمام هم و غم ما باید ظهور باشد، ولی نشده است؛ امام خمینی (ره) همواره تأکید می کردند: «ما حکومت تشکیل می دهیم و پرچم را به صاحب اصلی آن می دهیم، تمام دستگاه ها باید خود را برای ملاقات با حضرت مهدی (عج) مهیا کنند؛ ما باید طوری رفتار کنیم که رضایت او را به دست بگیریم؛ هدف اصلی انقلاب اسلامی، رسیدن به انقلاب جهانی است».

 

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم هر لحظه برای رسیدن به هدف والا و حکومت جهانی و آرامش جهانی حرکت کنیم تا نور اهل بیت (ع)، تمام کره زمین را فرا بگیرد، امروز بهترین فرصت است

 

امروز شرایط برای زمینه سازی ظهور حضرت مهدی (عج) کاملا مساعد است

 

نویسنده کتاب «آداب زندگی» عنوان کرد: قبل از انقلاب اسلامی، ایران در زمینه سازی ظهور حضرت ولی عصر (عج) در سختی بود، اما امروز زمینه و شرایط برای تلاش در جهت زمینه سازی ظهور حضرت مهدی (عج) کاملا مساعد است.

 

متأسفانه ما امروز یک شبکه مهدویت در رسانه نداریم/تا کنون فیلمی در رابطه با حضرت ولی عصر(عج) نساخته ایم

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی بیان داشت: خداوند در قرآن کریم می فرماید که ما به انداز توان هر کس از او توقع داریم، اما آیا ما به اندازه توان خود کار کردیم، امروز کسی که پول دارد، باید در راه ترویج معارف مکتب اهل بیت (ع) صرف کند؛ کسی که علم و دانش دارد، باید در مسیر مهدویت و ظهور حضرت به کار بگیرد؛ کسی که قدرت دارد و رسانه در اختیار اوست، می تواند از ابزار رسانه در جهت زمینه سازی ظهور حضرت مهدی (عج) گام بردارد.

 

وی با اشاره به این که امام خمینی (ره) همه دستگاه های دولتی را به تلاش در زمینه سازی ظهور توصیه کردند، گفت: آیا امروز تمام دستگاه ها که در کشور وجود دارند، در این زمینه فعالیت می کنند؟ متأسفانه ما امروز یک شبکه مهدویت در رسانه نداریم، در حالی که ما باید یک شبکه صاحب الزمان (عج) داشته باشیم.

 

نویسنده و پژوهشگر دینی تصریح کرد: امروز افرادی مانند احمدبن الحسن که در کشور عراق مشغول فعالیت است، از مردم ساده و احساسی استفاده و آنان را جذب کرده و خود را سیدیمانی معرفی کرده است، متأسفانه مردم در زمینه مهدویت بی اطلاع هستند، در حالی که اگر اطلاعات مختصر داشتند، فریب این نیرنگ ها را نمی خوردند؛ اگر ما یک شبکه مهدویت داشتیم، معرفت مردم نسبت به امام زمان (عج) افزایش می یافت.

 

وی با بیان این که ما امروز برای ظهور امام زمان (عج) در حد و توان خود فعالیت نکردیم، عنوان کرد: دنیا مزخرفات خود را فیلم می کند و برای ساخت افسانه هایی مانند جومونگ که واقعیت تاریخی ندارند، سرمایه های هنگفتی هزینه می کنند و از آنجا که فطرت هر انسانی صلح طلبی و نیکی را دوست دارد، این فیلم ها مخاطبان زیادی به خود جلب می کنند، در حالی که ما حقیقت را داریم، مصلح کل از ماست، ولی تا کنون فیلمی در رابطه با حضرت ولی عصر (عج) نساخته ایم.

 

حجت الاسلام و المسلمین سبزی اضافه کرد: یکی از بزرگان قبل از انقلاب اسلامی گفته بود که اگر صدا و سیما را به دست ما بدهند، ما دنیا را متحول می کنیم، امروز صدا و سیما، قدرت و حکومت به دست ماست و ما در دنیا حرف برای گفتن داریم، اما تا کنون  در این جهت کار های ارزنده کمتر صورت گرفته است.

 

وی تصریح کرد: برخی کارها پس از انقلاب اسلامی صورت گرفته است، اما کافی نیست، شیخ زکزاکی تربیت شده این مکتب است، امروز 25 میلیون نفر در نیجریه به وسیله ایشان شیعه شده اند که نتیجه انقلاب اسلامی و این حرکت است، اما ظرفیت انقلاب اسلامی بیش از این می تواند باشد.

 

ما باید دنیا را متوجه امام زمان (عج) کنیم

 

نویسنده کتاب «وارونه ها و خرافات در آخرالزمان» تأکید کرد: جهت زمینه سازی ظهور دو کار مهم باید در جامعه اتفاق بیفتد، مسئولین ما در برابر ظهور امام زمان (عج) یک مسئولیتی دارند، همچنین یک بخشی مربوط به جامعه است، یعنی مسئولین مملکت و افراد جامعه هر یک باید بر اساس توان خود در این مسیر گام بردارند.

 

حجت الاسلام والمسلمین سبزی با بیان این که ما باید دنیا را متوجه امام زمان (عج) کنیم، گفت: ما باید از همین حالا از ظرفیت هایی که داریم، استفاده کنیم و هر فردی در حد توان خود در جهت زمینه سازی ظهور گام بردارد، به عنوان مثال کسی که به بیش از یک زبان مسلط است، می تواند معارف اهل بیت (ع) و موضوعات مهدویت را در قالب های مختلف ترجمه کند و از طریق رسانه، کتاب و یا هر وسیله دیگر به دنیا عرصه کند، همچنین فیلم سازان می توانند فیلم های ارزنده ای در رابطه با امام زمان (عج) تولید کنند.

 

وی افزود: معلمان باید شاگردان خود را امام زمانی تربیت کنند، مبلغین و روحانیون باید بحث های مهدوی را ترویج دهند و جامعه را مهدوی بسازند، رسانه باید مهدوی باشد و تربیت ما در خانواده باید مهدوی باشد.

 

نویسنده و پژوهشگر دینی در پایان تصریح کرد: ما باید به سمت نور حرکت کنیم، امام زمان (عج) دوستان و محبان خود را عزیز می کند، اگر ظهور در زمان ما اتفاق بیفتد که خداوند را شاکریم و اگر هم در زمان ما نباشد، ما به وظیفه خود عمل کردیم، همان طور که امام باقر (ع) می فرماید: «اگر کسی در زمان غیبت برای ظهور تلاش کند، گویی که در خیمه امام زمان (عج) بوده است و او را یاری کرده است».

پایان پیام/414نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :